Belka
Wtorek, 15 Października 2024   imieniny: Jadwigi, Teresy, Brunona
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Most do Essen

Data publikacji: 2013-07-17, Data modyfikacji: 2013-07-17
A A AWydrukDrukuj  
 

W ramach międzynarodowego projektu „Ponad granicami walczymy z barierami”, w Essen na wizycie studyjnej przebywali przedstawiciele Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST oraz osoby odpowiedzialne za kreowanie polityk z zakresu aktywizacji społeczno zawodowej osób z niepełnosprawnością.

 Polskich gości przyjął burmistrz Essen Rudolf Jedlinek.

Celem wizyty w Niemczech było pogłębienie wiedzy na temat tamtejszego systemu aktywizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestnicy wyjazdu szczególną uwagę zwrócili na dostosowanie dla tej grupy społecznej zarówno przestrzeni miejskiej, jak i miejsc pracy, a także na rozwiązania systemowe i prawne dotyczące ich aktywizacji zawodowej. Dlatego też Polacy poznali zasady funkcjonowania oraz strukturę organizacyjną instytucji zajmujących się  w Essen wprowadzaniem w życie zawodowe osób niepełnosprawnych. Ponadto zdobyli wiedzę na temat finansowania takich samych lub podobnych działań oraz w praktyce poznali formy aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Zostali także wprowadzeni w tematykę funkcjonowania organizacji parasolowych.

Ze strony Stowarzyszenia MOST koordynatorem projektu jest Agnieszka Kurda, wraz z którą do Essen pojechali: Agnieszka Przeniosło  (Kierownik Referatu ds. PEFRON Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskie), Marcin Stempniak (z Interdyscyplinarnego Zespołu ds. niepełnosprawności przy Urzędzie Marszałkowskim), Mariola Konarska-Meier  (z Centrum Rehabilitacji Społecznej i Poradnictwa Specjalistycznego dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi), Stefania Gowda (Pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. Osób Niepełnosprawnych z Wydziału Polityki Społecznej), Halina Ignor (Pełnomocnik Prezydenta Rudy Śląskiej ds. Osób Niepełnosprawnych), Anna Masłowska ( Doradca ds. osób niepełnosprawnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Zabrzu i Koordynator programu na rzecz osób niepełnosprawnych w projekcie systemowym MOPR), Jan Zieliński (Pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego) oraz Helena Breczko (Pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych przy Urzędzie Miasta w Zabrzu).

Międzynarodowy projekt o nazwie „Ponad granicami walczymy z barierami” ze strony polskiej realizowany jest przez katowickie Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST”, rybnickie Stowarzyszeniem „Razem” i rudzkie Stowarzyszeniem „Nadzieja”. Ze strony niemieckiej partnerem Polaków jest GSE, czyli Gesellschaft für Soziale Dienstleistungen Essen mbH, wiodący dostawca usług społecznych w Essen. Należy dodać, iż to dzięki pracownikom Biura Współpracy z Zagranicą oraz Pełnomocnikowi ds. osób niepełnosprawnych z Urzędu Miasta w Zabrzu udało się znaleźć niemieckiego partnera.

Celem tego projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, jest adaptacja do polskich warunków, niemieckich rozwiązań w obszarze aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Według pomysłodawców projektu pozwoli on na stworzenie modelu aktywizacji zawodowej czerpiącej zarówno zachodnich, jak i polskich doświadczeń.

Źródło: Stowarzyszenie MOST. (AB)

 

UM Rybnik, Źródło artykułu: www.rybnik.eu, Autor zdjęć: UM Rybnik
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze ogłoszeniadodaj ogłoszenie +
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    rybnicki

    Powiat rybnicki - powiat, którego siedzibą jest miasto Rybnik, mimo że samo do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku na mocy reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie śląskim. Należy do niego 5 gmin: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany. Pod względem zarówno obszaru, jak i liczby ludności jest to jeden z mniejszych powiatów w województwie.

    Powiat rybnicki daje możliwości aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tu szlaki rowerowe, a na ich trasie drewniane kościoły z XVI w., zabytki techniczne i pomniki przyrody. Coraz bardziej dba się tu o środowisko naturalne. Mimo eksploatacji górniczej znikają kominy, woda jest coraz czystsza, a powietrze zdrowsze.   



     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola