Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

LICEALIŚCI Z RYBNIKA WSPÓŁPRACUJĄ Z NAUKOWCAMI Z POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ!

Data publikacji: 2018-02-01, Data modyfikacji: 2018-02-01
A A AWydrukDrukuj  
 
LICEALIŚCI Z RYBNIKA WSPÓŁPRACUJĄ Z NAUKOWCAMI Z POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ!

GRUPA UCZNIÓW Z IV LO IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W RYBNIKU WSPÓLNIE Z NAUKOWCAMI Z POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ BĘDZIE PROWADZIŁA BADANIA W LABORATORIACH GLIWICKIEJ UCZELNI. MŁODZI RYBNICZANIE WRAZ ZE SPECJALISTAMI Z KATEDRY BIOTECHNOLOGII ŚRODOWISKOWEJ BĘDĄ SPRAWDZAĆ STAN WODY ZALEWU RYBNICKIEGO, A NASTĘPNIE ZAPREZENTUJĄ WYNIKI BADAŃ… W JAPONII!

Uczniowie rybnickiego liceum już po raz kolejny biorą udział w międzynarodowym projekcie „Water is life”. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem  „Water is life – the local approach”. Licealiści postanowili więc przyjrzeć się tym razem zbiornikowi elektrowni w Rybniku i przedstawić jego rolę z technologicznego oraz środowiskowego punktu widzenia. Do tematu podeszli ambitnie – chcieliby bowiem do swojej pracy dołączyć własne badania. Postanowili więc zwrócić się o pomoc do badaczy z Politechniki Śląskiej.

– _Zainteresowała nas kwestia zakwitów wody w zbiorniku, ponieważ z jednej strony jest to problem czysto społeczny, wpływający np. na intensywność korzystania rekreacyjnego, ekologiczny, ale również technologiczny, ponieważ osady bardzo niekorzystnie wpływają na system instalacji chłodniczych_ – opowiada Katarzyna Romaniuk-Demonchaux, nauczycielka biologii i opiekunka licealistów.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej bez wahania zgodzili się pomóc w badaniach zaangażowanej młodzieży i udostępnić im bazę laboratoryjną. Opiekę nad młodymi pasjonatami nauki objął mgr inż. Mariusz Tomaszewski, doktorant na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki.  Część, która jest realizowana na Politechnice Śląskiej, dotyczy wpływu temperatury na zakwity wody pochodzącej ze zbiornika w Rybniku. – _Zakwity wody spowodowane są intensywnym rozwojem fitoplanktonu, czyli głównie sinic i glonów. Analizujemy skład wody pobranej ze zbiornika, a dokładniej zawartość substancji biogennych, czyli azotu i fosforu, które są odpowiedzialne za zakwity. Badamy też ilość fitoplanktonu oraz zawartość barwników fotosyntetycznych w fitoplanktonie w zależności od warunków _– opisuje doktorant.

Wyniki badań zostaną zaprezentowane przez licealistów z Rybnika w lipcu w Japonii na konferencji podsumowującej tegoroczną edycję projektu „Water is life”, a także zostaną wykorzystane do udziału w przedmiotowej olimpiadzie z biologii.

, Źródło artykułu: Politechnika Śląska
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze ogłoszeniadodaj ogłoszenie +
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    rybnicki

    Powiat rybnicki - powiat, którego siedzibą jest miasto Rybnik, mimo że samo do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku na mocy reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie śląskim. Należy do niego 5 gmin: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany. Pod względem zarówno obszaru, jak i liczby ludności jest to jeden z mniejszych powiatów w województwie.

    Powiat rybnicki daje możliwości aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tu szlaki rowerowe, a na ich trasie drewniane kościoły z XVI w., zabytki techniczne i pomniki przyrody. Coraz bardziej dba się tu o środowisko naturalne. Mimo eksploatacji górniczej znikają kominy, woda jest coraz czystsza, a powietrze zdrowsze.   



     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola