Belka
Wtorek, 15 Października 2024   imieniny: Jadwigi, Teresy, Brunona
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jubileusze partnerstwa

Data publikacji: 2013-06-19, Data modyfikacji: 2013-06-19
A A AWydrukDrukuj  
 

W program tegorocznych Dni Rybnika wpisała się uroczystość związana z podsumowaniem jubileuszy współpracy partnerskiej. W sobotę, 15 czerwca, w Państwowej Szkole Muzycznej, gościom z zagranicy wręczono okolicznościowe statuetki.

 Uroczyste spotkanie było znakomitą okazją, by podziękować zagranicznym przyjaciołom za dotychczasową współpracę. Na szczególną uwagę zasługuje 30-lecie kontaktów z niewielką, leżącą u podnóża Alp bawarską gminą Eurasburg . Nie jest to wprawdzie partnerskie miasto Rybnika, jednakże wieloletnia współpraca została przypieczętowana podpisanym w dniu 5 lipca 2001 roku porozumieniem pomiędzy Stowarzyszeniem Współpracy Międzynarodowej „Rybnik – Europa”, a Stowarzyszeniem niemiecko-polskiej wymiany w zakresie młodzieży i kultury. Warto wspomnieć, iż współpraca obu miast rozpoczęła się na początku lat 80. i opierała się na pomocy materialnej dla polskich rodzin. Organizatorami tejże pomocy byli: ze strony Rybnika śp. ks. Henryk Jośko z parafii św. Jadwigi Śląskiej, ze strony niemieckiej Rosemarie Tröscher . Od 1993 roku współpraca między dwoma miastami opiera się głównie na współpracy w dziedzinie kulturalnej i sportowej.

Zastępca prezydenta Rybnika, Ewa Ryszka, wręczyła statuetki przedstawicielom Eurasburga - burmistrzowi Michaelowi Brombergerowi i Rosemarie Tröscher, Przewodniczącej Stowarzyszenia niemiecko-polskiej wymiany w zakresie młodzieży i kultury. Fot. P. Gogolok

Podczas Dni Rybnika świętowano także  20-lecie współpracy z Mazamet (Francja). Początki kontaktów między miastami sięgają połowy lat 80. Umowa o partnerstwie została podpisana 4 czerwca 1993 roku w Mazamet. Sygnatariuszami umowy, oprócz władz samorządowych obu miast, byli przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej w Mazamet, Stowarzyszenia Mazamet-Rybnik oraz Alliance Française w Rybniku. Miasta prowadzą współpracę na kilku płaszczyznach, m.in. gospodarczej, edukacyjnej, ale przede wszystkim są to kontakty oparte na wymianie kulturalnej. Z okazji jubileuszu w Rybniku gościli: Philippe Bancal , zastępca mera Mazamet oraz przedstawiciele mieszkańców na czele z Przewodniczącym Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Mazamet-Rybnik Jacquesem Beaulieu .

Podczas spotkania w Szkole Muzycznej podsumowano takze 10-lecie partnerskich kontaktów z Larissą (Grecja), którą podczas uroczystości reprezentował burmistrz Konstantinos Tzanakoulis . Ścisłe kontakty pomiędzy samorządami obu miast rozpoczęły się po podpisaniu umowy o współpracy w 2003 roku. W ostatnich latach nawiązały ze sobą współpracę szkoły muzyczne z Rybnika i Larissy, które wspólnie koncertują w obu partnerskich miastach. W maju 2005 roku do Rybnika przyjechał chór szkoły muzycznej z Larissy na wspólne koncerty z orkiestrą z rybnickiej szkoły. Z okazji 75-lecia szkoły muzycznej z Larissy orkiestra szkoły rybnickiej wyjechała do partnerskiego miasta koncertować wspólnie z tamtejszą orkiestrą i chórem. 

W 2013 roku przypada także rocznica 10-lecia partnerskich kontaktów z Newtownabbey . Rybnik rozpoczął współpracę z północno-irlandzkim Newtownebby poprzez kontakty z niemieckim Dorsten – „partnerem” Rybnika i Newtownabbey. Kontakty między miastami charakteryzują się przede wszystkim współpracą na płaszczyźnie gospodarczej. Miasto Rybnik miało okazję skorzystać z bogatej wiedzy specjalistów ds. środków unijnych i doświadczonych trenerów w dziedzinie wspierania małych i średnich przedsiębiorstw dzięki projektowi, który został zrealizowany w 2002 roku w ramach programu Leonardo da Vinci. W wymianie wzięli udział przedstawiciele podmiotów gospodarczych z terenu Rybnika (Izba Przemysłowo-Handlowa ROP, Powiatowy Urząd Pracy, Cech Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości). Realizacja tego przedsięwzięcia była pierwszym wymiernym przykładem kontaktów pomiędzy miastami. Rybnik poprzez swojego północno-irlandzkiego partnera został zaproszony do udziału  w projekcie CONNECT finansowanym ze środków programu PEACE II. Projekt ten był realizowany pod przewodnictwem tzw. Grupy COMET i polegał na wymianie doświadczeń w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego.

 

UM Rybnik, Źródło artykułu: www.rybnik.eu, Autor zdjęć: UM Rybnik
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze ogłoszeniadodaj ogłoszenie +
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    rybnicki

    Powiat rybnicki - powiat, którego siedzibą jest miasto Rybnik, mimo że samo do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku na mocy reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie śląskim. Należy do niego 5 gmin: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany. Pod względem zarówno obszaru, jak i liczby ludności jest to jeden z mniejszych powiatów w województwie.

    Powiat rybnicki daje możliwości aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tu szlaki rowerowe, a na ich trasie drewniane kościoły z XVI w., zabytki techniczne i pomniki przyrody. Coraz bardziej dba się tu o środowisko naturalne. Mimo eksploatacji górniczej znikają kominy, woda jest coraz czystsza, a powietrze zdrowsze.   



     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola