Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

„Dzieło życia” dla Palecznego

Data publikacji: 2018-06-06, Data modyfikacji: 2018-06-06
A A AWydrukDrukuj  
 
„Dzieło życia” dla Palecznego

Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz pedagog muzyczny, pochodzący z Rybnika – Piotr Paleczny otrzyma w tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia”. Oto nominacje w pozostałych kategoriach nagrody: Literatura, Muzyka, Sztuki plastyczne, Teatr – za dzieło lub kreacje powstałe w 2017 roku.

Poetka, prozaik i wokalista

W kategorii Literatura nominowani do nagrody zostali: poetka i dziennikarka Maria Bigoszewska za tom poetycki Wołam cię po imieniu, prozaik i historyk Wojciech Chmielewski za powieść Belweder gryzie w rękę oraz wokalista, autor tekstów piosenek i opowiadań Paweł Sołtys za zbiór opowiadań Mikrotyki.

Muzykolog, multiinstrumentalistka i klawesynistka

Nominacje w kategorii Muzyka otrzymali: muzykolog Michał Klubiński za książkę Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej, multiinstrumentalistka Maria Pomianowska za kierownictwo artystyczne Festiwalu Skrzyżowanie Kultur – 2017 i klawesynistka Lilianna Stawarz za kierownictwo muzyczne opery Farnace Antonio Vivaldiego wystawionej w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Malarz, grafik i rzeźbiarze

W kategorii Sztuki plastyczne do nagrody Kapituła nominowała malarza i grafika Antoniego Fałata za obraz Europa, który został pokazany na wystawie sztuki polskiej w Parlamencie Europejskim oraz Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli. Wśród pretendentów do uhonorowania znaleźli się również grafik i rysownik Andrzej Kalina za wystawę moja POLSKA podróż prezentowaną w Galerii DAP w Warszawie oraz rzeźbiarze Jan Kucz i Janusz Pastwa za wystawę Kucz/Pastwa, którą można było obejrzeć w Galerii Salon Akademii w Warszawie.

Aktor, reżyser, muzyk, grafik i performer

Statuetkę w kategorii Teatr odbierze jeden spośród trzech nominowanych w tej dziedzinie sztuki: muzyk, grafik, performer i reżyser Grzegorz Laszuk i KOMUNA Warszawa za realizację przedstawienia Cezary idzie na wojnę i za reżyserię Siedem pieśni o awangardzie, aktor Marian Opania za tytułową rolę w spektaklu Ojciec granym na deskach teatru Ateneum w Warszawie oraz reżyser Iwan Wyrypajew za inscenizację spektaklu Wujaszek Wania wystawianego w Teatrze Polskim w Warszawie.

Laureaci

Nazwiska laureatów w poszczególnych dziedzinach sztuki ogłoszone zostaną podczas uroczystej Gali wręczenia nagród 24 września 2018 r. – w dniu urodzin Norwida – na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci otrzymają statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 20 tys. zł, a laureat nagrody „Dzieło życia” - 25 tys. zł.

Mazowiecki Instytut Kultury, Autor zdjęć: Mazowiecki Instytut Kultury
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze ogłoszeniadodaj ogłoszenie +
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    rybnicki

    Powiat rybnicki - powiat, którego siedzibą jest miasto Rybnik, mimo że samo do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku na mocy reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie śląskim. Należy do niego 5 gmin: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany. Pod względem zarówno obszaru, jak i liczby ludności jest to jeden z mniejszych powiatów w województwie.

    Powiat rybnicki daje możliwości aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tu szlaki rowerowe, a na ich trasie drewniane kościoły z XVI w., zabytki techniczne i pomniki przyrody. Coraz bardziej dba się tu o środowisko naturalne. Mimo eksploatacji górniczej znikają kominy, woda jest coraz czystsza, a powietrze zdrowsze.   



     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola