Belka
Wtorek, 15 Października 2024   imieniny: Jadwigi, Teresy, Brunona
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Badanie gospodarstw rolnych

Data publikacji: 2013-05-27, Data modyfikacji: 2013-05-27
A A AWydrukDrukuj  
 

Urząd Statystyczny w Katowicach informuje, że od 1 czerwca do 8 lipca br. na terenie całego kraju zostanie przeprowadzone badanie struktury gospodarstw rolnych na formularzu R-SGR.

Badanie będzie realizowane metodą reprezentacyjną, co oznacza, że spośród wszystkich gospodarstw w województwie śląskim została wylosowana próba 12% wynosząca ok. 11 tys. gospodarstw .

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2013 (Dz. U. poz. 1391) Główny Urząd Statystyczny realizuje również we wskazanym terminie niżej wymienione badania:

  • Badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej na formularzu R-KSRA,
  • Ankieta Koniunktury w gospodarstwie rolnym na formularzu AK-R.

Oznacza to, że gospodarstwo rolne może zostać wylosowane do każdego z ww. badań. Do wylosowanych użytkowników gospodarstw rolnych zostanie wysłany list Prezesa GUS informujący m.in. o rodzaju przeprowadzanych badań ankietowych, terminie ich realizacji oraz o możliwości samodzielnego wypełniania ankiet przez internet.

Udział w badaniu użytkowników gospodarstw rolnych jest obowiązkowy. Oznacza to, że są oni zobowiązani do udzielenia ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. W badaniu struktury gospodarstw rolnych zostaną zebrane informacje dotyczące m.in. sposobu użytkowania gruntów, pogłowia zwierząt gospodarskich, działalności gospodarczej, struktury dochodów, powierzchni zasiewów, pracujących w gospodarstwach rolnych, zużycia nawozów i ochrony roślin oraz ciągników i maszyn w gospodarstwie.

Dane od gospodarstw rolnych zbierane będą przez specjalnie przeszkolonych i upoważnionych ankieterów - w formie elektronicznej poprzez wywiad bezpośredni u rolnika. Ankieterzy będą korzystać z urządzeń mobilnych, na których będą wypełniać formularz elektroniczny. W badaniu przewidziano także możliwość przekazywania danych za pośrednictwem internetu. Z tej formy przekazania danych będzie można korzystać w terminie od 1 do 9 czerwca br.  Po upływie tego czasu, tj. od 10 czerwca do 8 lipca br r. z rolnikami kontaktować będą się osobiście ankieterzy lub telefonicznie – teleankieterzy.

Z zakresem zbieranych danych można zapoznać się na stronie internetowej GUS . Znajdują się tam wzory formularzy wraz z harmonogramami ich realizacji, a także informacje w jaki sposób można potwierdzić tożsamość ankieterów i teleankieterów.

Celem badań jest pozyskanie danych na potrzeby kształtowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej oraz dostarczenie informacji pozwalających na dokonanie analizy zmian w strukturze gospodarstw rolnych, a także ich wieloprzekrojowej charakterystyki. Wyniki badania służą również kształtowaniu polityki żywnościowej państwa. Przeprowadzanie statystycznych badań rolniczych jest niezbędne dla sprawnego funkcjonowania informacji o gospodarce.

Zapraszamy do zapoznania się z ulotką informacyjną dotyczącą realizacji ww. badań rolniczych ( ZOBACZ ).

Ulotka informacyjna oraz plakat GUS dostępne są również na stronach Urzędu Statystycznego w Katowicach .

Źródło: Urząd Statystyczny w Katowicach

 

UM Rybnik, Źródło artykułu: www.rybnik.eu, Autor zdjęć: UM Rybnik
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze ogłoszeniadodaj ogłoszenie +
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    rybnicki

    Powiat rybnicki - powiat, którego siedzibą jest miasto Rybnik, mimo że samo do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku na mocy reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie śląskim. Należy do niego 5 gmin: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany. Pod względem zarówno obszaru, jak i liczby ludności jest to jeden z mniejszych powiatów w województwie.

    Powiat rybnicki daje możliwości aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tu szlaki rowerowe, a na ich trasie drewniane kościoły z XVI w., zabytki techniczne i pomniki przyrody. Coraz bardziej dba się tu o środowisko naturalne. Mimo eksploatacji górniczej znikają kominy, woda jest coraz czystsza, a powietrze zdrowsze.   



     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola