Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Czujniki czadu w mieszkaniach

Data publikacji: 2016-12-07, Data modyfikacji: 2017-03-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Czujniki czadu w mieszkaniach

50 sztuk zakupionych przez miasto czujników tlenku węgla zamontowanych zostanie w rybnickich mieszkaniach.  Połowa z nich znajdzie zastosowanie w mieszkaniach, będących w zasobach rybnickiego ZGM, druga połowa montowana będzie w porozumieniu ze strażą pożarną w lokalach, wskazywanych po interwencjach.

„Te 50 czujników to wkład miasta w ostrzeganie, w prewencję, ale też w edukację” – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. „Tego typu akcje mogą sprawić, że pewne złe nawyki da się skorygować i mieszkańcy będą bezpieczniejsi”.

Co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy trafia do szpitala. W naszych domach czad może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń. Może być emitowany np. przez piecyki naftowe i gazowe, kotły na paliwo stałe i gaz, kominki, gazowe podgrzewacze wody. Częstą przyczyną poważnych zatruć tlenkiem węgla jest niewłaściwie działająca wentylacja. W walce z czadem najważniejsza jest profilaktyka, a więc niedopuszczenie do wytworzenia się substancji.

Jak mówi Zbigniew Dyk zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Rybniku„ Tlenek węgla to gaz trujący, bezwonny i bezbarwny. Sytuacje generujące uwalnianie się tlenku węgla do pomieszczeń to najczęściej „przeszczelnianie” mieszkania, zapominanie o mikrowentylacji, zaklejanie kratek wentylacyjnych, no i zły stan techniczny pieców czy przewodów kominowych.  Warto przypomnieć, że terminy obowiązkowych przeglądów ściśle regulują przepisy. Tymczasem w poprzednim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 do marca 2016, rybniccy strażacy aż 32 razy interweniowali w zdarzeniach związanych z tlenkiem węgla, 23 osoby poszkodowane zabrane zostały do szpitala. W tym roku od września było już 5 takich interwencji, i aż 8 osób zostało przewiezionych do szpitala”.

Czujnik tlenku węgla to urządzenie pokazujące stężenie gazu, zmierzone w pomieszczeniu, w którym ów czujnik został zainstalowany. Przekroczenia dopuszczalnego stężenia urządzenie sygnalizuje poprzez uruchomienie systemu dźwiękowego o sile 85 decybeli oraz zaświeceniu się czerwonej lampki. W takim przypadku należy zadzwonić na numer interwencyjny straży pożarnej 998 lub 112, by właściwe służby podjęły interwencje.


Tlenek węgla to gaz trujący, bezwonny i bezbarwny - przypomina Zbigniew Dyk z rybnickiej straży pożarnej. Fot. W. Troszka

Właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego.

Kominiarz, Roman Ochocimski przekonuje: „Czujniki najbardziej potrzebne są w łazienkach z prysznicem, ponieważ kąpiemy się przy działającym urządzeniu gazowym. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najczęstsze zdarzenia związane z podtruciami tlenkiem węgla w naszym rejonie spowodowane są zatkanymi, pozaklejanymi nawiewnikami, i kratkami wentylacyjnymi. Taka akcja rozdawania czujników może uchronić co najmniej kilka osób od śmierci. Trzeba jednak pamiętać, że czujnik nie zastąpi myślenia. Niestety bardzo trudno jest się przebić do ludzi z komunikatem, że nadmierna, źle pojęta oszczędność zabija.”  

Najczęstszą przyczyną poważnych zatruć czadem jest niewłaściwie działająca wentylacja pomieszczeń, w których spalane jest paliwo gazowe lub stałe (węgiel, drewno). Dlatego w tych pomieszczeniach nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych, nawiewników, koniecznie trzeba też stosować mikrouchył w oknach!

Bardzo ostrożnie należy podchodzić tez do wszelkiego rodzaju modernizacji i przeróbce w mieszkaniach. Mariusz Figura kierownik ADM nr 1, rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przypomina: „Wciąż w Rybniku zdarzają się przypadki samowolnie wykonywanych przeróbek w mieszkaniach. Warto więc pamiętać, że takie praktyki, jak choćby podłączanie piec czy kominka do zupełnie innego przewodu, niż wcześniej był podłączony, stanowi wielkie zagrożenie nie tylko dla nas samych, ale i dla sąsiadów”.

***

Właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych. Fot. W. Troszka

Koszt zakupu czujnika tlenku węgla to ok. 100 zł. Nie warto jednak oszczędzać na bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych. Fot. W. Troszka.
redakcja, Źródło artykułu: rybnik.pl, Autor zdjęć: W. Troszka
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze ogłoszeniadodaj ogłoszenie +
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    rybnicki

    Powiat rybnicki - powiat, którego siedzibą jest miasto Rybnik, mimo że samo do niego nie należy. Powiat utworzony w 1999 roku na mocy reformy administracyjnej, znajdujące się w województwie śląskim. Należy do niego 5 gmin: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany. Pod względem zarówno obszaru, jak i liczby ludności jest to jeden z mniejszych powiatów w województwie.

    Powiat rybnicki daje możliwości aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tu szlaki rowerowe, a na ich trasie drewniane kościoły z XVI w., zabytki techniczne i pomniki przyrody. Coraz bardziej dba się tu o środowisko naturalne. Mimo eksploatacji górniczej znikają kominy, woda jest coraz czystsza, a powietrze zdrowsze.   



     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola